Matera – mniej znane oblicze Włoch

with Brak komentarzy

Matera,  miasto w rejonie Basilicata, a dokładniej jego zabytkowa część o nazwie Sassi, jest niezwykłe pod każdym względem. Domostwa wydrążone w skałach, które były zamieszkane aż do lat 50 tych XX wieku, nie brzmią tak źle. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę skraje warunki sanitarne, brak elektryczności, brak bieżącej wody, mieszkanie w jednym pomieszczeniu z bydłem i choroby typu malaria nie brzmi to jak opis miasta w połowie XX wieku w cywilizowanej Europie.

 

Transport

Do Matery bez problemu dostaniemy się przy okazji wizyty w Bari swoim samochodem lub Flixbusem.  Czas przejazdu to zaledwie 1h a kupując odpowiednio wcześniej bilet na FlixBusa wydamy niecałe 20zł.

 

Sassi

Zabytkowa część Matery została wypromowana przez film „Pasja” Mela Gibsona. Nie dziwi to nikogo, kto miał przyjemność odwiedzić ten niezwykły świat. Miasteczko wydrążone w skale zupełnie nie przypomina żadnego innego europejskiego miasta. Wprost niesamowity jest fakt, że tak niedawno ludzie mieszkali tu w skrajnej biedzie i warunkach daleko odbiegających od tych nawet podstawowych, przyjętych przez nowoczesną cywilizację. I mieszkali by tak dalej ale rząd w latach 50-tych wybudował osiedle bloków, do których przymusowo przesiedlił mieszkańców Sassi.

 

 

Nasza sprawdzona technika czyli – zgub się, a na pewno znajdziesz coś ciekawego, znowu się sprawdziła. Bardzo polecamy pochodzić po tej zabytkowej części bez obierania żadnego konkretnego celu.  Nie można jednak ominąć okazji do zwiedzenia jednego z wielu kościołów jak Santa Lucia Alle Malve czy Santa Barbara. Idąc wśród wydrążonych domostw nie sposób również nie zobaczyć, jak wyglądało życie wewnątrz skał. Możliwości jest kilka, m.in. Casa Noha czy Grotta di Vico Solitario. Na pewno są warte tych kilku euro.

 

Parco Della Murgia Materana

Po kilku godzinach spędzonych na penetrowaniu zabytkowej części udaliśmy się do Parco Della Murgia Materana, który przylega do Matery. Jest to wspaniałe miejsce nawet na kilkugodzinną pieszą wycieczkę. Widok na zabytkową część miasta jest wprost nierealny. Sami oceńcie.

 

 

Obecnie niejednokrotnie wspominam to niezwykłe miejsce i wręcz starożytny klimat panujących wśród skalnych domostw.

W pełni polecam.

Leave a Reply